Prišla je jesen in z njo buče, ki meni odprejo obilico priložnosti za ustvarjanje. Meni najljubša bučna sladica je doslej bila tale bučna rolada, letos pa sem za vas pripravila recept za bučno sirovo torto / cheesecake / čizkejk. Uživajte! :)
Priprava: 120 minut + hlajenje
Čas peke: 12 minut + 70 minut
Količina: 12 konkretnih kosov
Težavnost: za povprečnega kuharja (2 od 4)
Piškotna osnova:
Nadev:
0. Preden se lotiš tega recepta, moraš pripraviti bučni pire – bučo speči in zmiksati, kot je prikazano v tem receptu.
1. Piškote zmelješ v mikserju. Koščka kandiranega ingverja narežeš na manjše kose in jih dodaš v mikser skupaj s cimetom in sladkorjem. Ko se vse to dobro zmelje in ni več kosov piškotov ali ingverja, v posodici stopiš maslo in ga dodaš v mikser. Vse skupaj dobro premešaš (če mikser ne zmeša vseh piškotov, si lahko pomagaš kar z rokami), da dobiš zmes, podobno mokremu pesku.
2. Pekač za torto pripraviš na peko – spodnji rob prekriješ s peki papirjem, rob pa namažeš z maslom. Piškotno osnovo streseš noter in jo porazporediš po dnu ter malo še po robovih.
3. Pečico ogreješ na 180 stopinj in piškotno osnovo pečeš 12 min, da se strdi in zapeče.
4. Nato pripraviš nadev. Filadelfijo in skuto z ročnim mešalnikom zmiksaš, da postaneta rahli. Nato dodaš sladkor in ponovno zmiksaš. Dodaš je jajca – vsakega posebej zmiksaš v kremo. Na koncu dodaš še vanilijo – zmes mora postati gladka in tekoča.
5. Približno dve zajemalki te zmesi prestaviš v drugo posodo. 3 koščke ingverja nasekljaš na čim manjše koščke in jih dodaš manjši količini mase. Z mikserjem koščke vmešaš v maso, nato pa še z rokami malo preglej, če se kakšni koščki še vedno držijo skupaj. Postavi na stran.
6. V manjši posodici zmešaš škrob, cimet in muškatni orešček. To dodaš večji masi in vmešaš, da se vse sestavine dobro pomešajo.
7. V maso dodaš še kislo smetano in bučni pire. Še enkrat vse skupaj dobro zmiksaš.
8. V pekaču se je do zdaj piškotna osnova že dosti ohladila. Čez njo zliješ polovico bučne kreme, čez pa polovico “bele” manjše količine kreme – dodajaš jo po žlicah na različna mesta. Nato postopek ponoviš – čez zliješ bučno kremo, na vrh pa po žlicah previdno dodaš svetlejšo kremo. Nato vzameš nož in v masi narediš črte skozi bele otočke, da nastanejo lepi vzorčki.
9. Pekač na debelo oviješ z alu folijo, kot prikazuje zgornja slika. V pečico postaviš širši prazen pekač – fino je, da pride po višini do polovice tortnega pekača, lahko pa je tudi nižji. Na sredino tega pekača postaviš poln tortni pekač. Nato zavreješ vodo in jo zliješ v večji pekač – idealno je, da gladina vode pride do polovice kreme za čizkejk. Če pride nižje, pa tudi ni velike drame. Jaz na primer nimam najbolj primernega pekača, pa je izpadlo ok:
10. Torto pečeš na 180 stopinjah uro in 10 minut. Vmes bo voda hlapela, zato jo je treba dodajati – pazi, da se pri tem ne opečeš!
11. Čizkejk je pečen, ko je trden in začne rjaveti, na sredini pa se še malo trese. Takrat ugasneš pečico in ga še nekaj časa (cca 15 min) pustiš noter pri odprtih vratih, da ne doživi šoka in pade dol.
12. Nato torto ohladiš na sobni temperaturo, po tem pa je idealno, da še nekje pol dneva sedi v hladilniku. Ampak meni ta zadnji del nikoli ne uspe. :)
Čizkejk je zaradi vodne kopeli zelo sočen ter ima prijeten okus po buči in z njo povezanih začimbah. Piškotna osnova je tako okusna, da že razmišljam o receptu za takšne piškote, ingverjevi koščki pa stvar lepo popestrijo. Super se prileže s čajem, po možnosti ob toplem kaminu in pod dekico. :) Zaradi takšnih slaščic sva Cukermajsterci veseli, da je prišla jesen.
Vir osnovnega recepta: Country Living – Pumpkin-Ginger Cheesecake
Be the first to post a comment.